Odzyskiwanie niepodległości było procesem rozciągniętym w czasie i na różnych obszarach polskich ziem przebiegało w różnym tempie. Większość społeczeństwa polskiego zaczęła sprzyjać państwom ententy, licząc na ich ostateczne zwycięstwo w wojnie. W październiku 1918 roku rozpoczął się proces formowania nowych władz i struktur przyszłego wolnego państwa polskiego.
Skąd, więc data 11 listopada, jako data niepodległości Polski?
Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości należało wybrać jakąś datę symboliczną. W wielu dyskusjach pojawiała się data 11 listopada, czyli moment objęcia przez Piłsudskiego zwierzchnictwa nad wojskiem polskim, dlatego sejm na mocy ustawy z kwietnia 1937 roku zdecydował, że to właśnie ten dzień będzie początkiem odradzającego się państwa polskiego. Co ciekawe, do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe Święta Niepodległości odbyły się dwa razy: 1937, 1938 roku. W czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej obchodzenie polskich świąt narodowych było niemożliwe, a od 1945 roku głównym świętem państwowym był 22 lipca – data podpisania w 1944 roku Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. 11 listopada był zwykłym dniem pracy. Święto Niepodległości obchodzone
11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. Współcześnie państwowe obchody Dnia Niepodległości odbywają się na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W całym kraju organizowane są uroczystości upamiętniające te ważne dla każdego pokolenia Polaków dni. Nawet w zmienionej rzeczywistości przez COVID – 19 nie zapominajmy, kim jesteśmy oraz skąd pochodzimy.
Źródło: wikipedia; Historia rozszerzona WSiP; gify, życzenia i obrazki.