Menu Zamknij

Laboratorium Przemysłu 4.0

W dzisiejszej dobie mechatronika stanowi jedną z najważniejszych dziedzin naszego codziennego życia. Ten interdyscyplinarny kierunek nauki jest synergią wielu dziedzin m. in. takich jak elektronika, elektryka, pneumatyka, hydraulika czy też automatyka. Jest on też kierunkiem często wybieranym przez naszych uczniów. W ciągu piętnastu lat w Zespole Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie naukę na tym kierunku ukończyło kilkuset absolwentów, którzy z powodzeniem odnaleźli się na rynkach pracy oraz poszerzali swą wiedzę na wyższych uczelniach.

Wspomniana synergia i  interdyscyplinarność związana jest ściśle z coraz to nowszymi technologiami i rozwiązaniami stosowanymi w przemyślę. Wymaga to bardzo często od nauczycieli i uczniów opierania realizowanych procesów dydaktycznych o współpracę
z organizacjami zewnętrznymi. Przykładem tego są liczne patronaty firm reprezentujących lokalny rynek pracy oraz współpraca szkoły z zewnętrznymi instytucjami. Jedną z nich jest Politechnika Poznańska, z którą od lat współpracuje nasza szkoła.

W ostatnim czasie nasi uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w szkoleniu zawodowym w ramach projektu „Czas zawodowców dla Wielkopolski”. W dniu 29 października 2024 r. przyszli technicy mechatronicy z klasy 5 RM i 5 MH brali udział w „Laboratorium Przemysłu 4.0”. W ramach zajęć, prowadzonych przez Pana Pawła Szulczyńskiego, uczniowie poznali podstawy tzw. Przemysłu 4.0 czyli Industry 4.0 oraz pracowali na stanowiskach do programowania MecLab. Ten nowoczesny moduł pozwala na transportowanie, sortowanie, montowanie i magazynowanie towarów na liniach produkcyjnych w procesach produkcyjnych. Uczniowie pracując na tym Kompleksowym Systemie Nauczania Przemysłu 4.0 – MPS 403 – 1 programowali jego infrastrukturę za  pomocą programu FluidSIM6. Mogli oni poznać także najnowsze rozwiązania z zakresu programowalnych sterowników, paneli sterowniczych oraz sterowników silników elektrycznych. Udział w laboratoriach był, bez wątpienia, ciekawym doświadczeniem dla przyszłych techników mechatroników. Mieli oni okazję do skonfrontowania zdobytej dotychczas wiedzy z najnowocześniejszymi rozwiązaniami stosowanymi w przemyśle. Opiekunem uczniów w trakcie wyjazdu był Pan Artur Kopka.