Menu Zamknij

Dzień Edukacji Narodowej

„Gdy tylko człowiek staje się w czymś mistrzem,

winien zostać uczniem w czymś innym.

Gerhart Hauptmann

11 października 2019r. o godz. 14.00 odbyła się uroczysta akademia  z  okazji  Dnia  Edukacji Narodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Wicestarosta Czarnkowsko – Trzcianecki Sławomir Kryger, Naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Jabłonowski,  Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Czarnkowie Małgorzata Wylegała, kadra kierownicza i nauczyciele Zespołu Szkół im. Józefa Nojego w Czarnkowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego, pracownicy oświaty i obsługi oraz szanowni nauczyciele emeryci i byli pracownicy szkoły. Gości przywitali nasi uczniowie częstując słodką niespodzianką oraz zakładką z myślą-cytatem z dziedziny życia i edukacji. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu państwowego, co nadało powagi  uroczystości.
W imieniu pana Dyrektora Jana Palacza wystąpiła pani Wicedyrektor Anna Zalewska. W swojej przemowie Pani Wicedyrektor przywołała wydarzenia z historii sięgające powstania pierwszego centralnego organu władzy oświatowej pod nazwą Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca, powołany w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kierując słowa uznania oraz serdeczne życzenia w stronę zgromadzonych gości, pani Anna Zalewska podkreśliła  ogromną rolę każdej osoby związanej z oświatą oraz wybitne osiągniecia pracowników i uczniów naszej szkoły, zwłaszcza dużej liczby stypendystów. Na szczególną uwagę zasługują przywołane liczne osiągnięcia sportowe. Zważywszy na fakt, iż patronem szkoły jest niezwykły sportowiec Józef Noji, nasi uczniowie czerpią z niego wzór, osiągając wyznaczone cele. Szczególne podziękowania i gratulacje za wieloletni wkład w pracę na rzecz oświaty otrzymała pani Wicedyrektor Elżbieta Magdziarz – Wróblewska, której została przyznana  Nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Panią Wicedyrektor nagrodzono ogromnymi brawami. Prelegentka w niezwykle obrazowy sposób przedstawiła rolę ucznia i nauczyciela nazywając zależność tych dwóch podmiotów słowem „tandem”, pokazując tym samym jak ważna jest współpraca obu jednostek. Istotną rolę w edukacji i wychowaniu przypisała także rodzicom, którzy powierzają nam swoje dzieci, byśmy tworząc tandem kształtowali ich przyszłość. Nie sposób było nie wymienić równie ważnego organu prowadzącego, bez którego istnienie i działalność naszej placówki byłaby niemożliwa.
Na koniec pani Anna Zalewska życzyła wszystkim zebranym szczególnie zdrowia, które jest motorem napędowym w pracy nie tylko nauczyciela, ale również każdego pracownika związanego z oświatą. Zwróciła się również do zebranych z apelem, aby docenić wkład każdego ucznia w życie szkoły – ucznia, który w przyszłości stanie się mistrzem w swym fachu na chlubę naszej szkoły. Całość wystąpienia Pani Wicedyrektor uwieńczyła pięknym słowem „dziękuję”.
Wiele ciepłych słów i miłych życzeń skierował również  do zebranych gości Przewodniczący Samorządu Szkolnego Klaudiusz Żak. Kolejno głos zabrali Wicestarosta Czarnkowsko – Trzcianecki Sławomir Kryger, Naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Jabłonowski,  Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Czarnkowie Małgorzata Wylegała. Pan Sławomir Kryger dołączył się do życzeń, wyrażając jednocześnie słowa uznania dla ciężkiej pracy nauczyciela, której owoce zbiera się dopiero po wielu latach. Naczelnik Wydziału Edukacji Ryszard Jabłonowski kierując słowa do wszystkich gości, podziękował za trud pracy, ale przede wszystkim za jej efekty. Mówiąc o osiągnięciach, w szczególny sposób docenił wybitnie zasłużonych nauczycieli. Wśród wyróżnionych znaleźli się: pani Anna Bednarek, pani Lucyna Kalkowska otrzymując nagrodę Starosty Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz trzej doradcy metodyczni: pani Marlena Kaczorowska, pani Elżbieta Anioła oraz pani Danuta Karpińska. Bardzo miłym akcentem była wiadomość o nominacji dyrektora Jana Palacza przez Organ Prowadzący do tytułu Profesora Oświaty, co świadczy o jego wielkich zasługach. Nie zabrakło również serdecznych życzeń wytrwałości i pasji w wykonywaniu tego jakże wymagającego zawodu.
Po części oficjalnej głos zabrali prowadzący galę uczniowie: Julia Szczerba z klasy 2Ek oraz Dawid Janc z klasy 2LH, którzy podkreślili, że 14 października to święto wszystkich nauczycieli, pedagogów  i pracowników oświaty, które przypomina o najlepszych tradycjach intelektualnych naszego narodu oraz  jest także tym dniem w roku, kiedy głębiej  zastanawiamy się nad rolą nauczyciela w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Zwrócili uwagę na fakt, że jest to nie lada wysiłek, i że  wyznaczając miarę wszystkiego, trzeba pamiętać, iż  są wartości ponad miarę. W pierwszej części speakerzy zaprosili zgromadzonych gości na wyjątkowe widowisko w wykonaniu szkolnego zespołu tanecznego „RITMO”.
Walc wiedeński w wykonaniu 10 par uczniów naszej szkoły poprowadziła para nauczycieli: pani Katarzyna Bielejewska oraz pan Łukasz Naplocha. Taniec ten w oczach zebranych gości okazał się  wzruszającą, piękną sztuką, samym życiem. Gala przeplatana był refleksyjnymi aranżacjami słowno-muzycznymi. Mogliśmy usłyszeć Julię Golon, uczennicę z klasy 2 LŻ w piosence Ireny Jarockiej „By coś zostało z tych dni” oraz Agnieszkę Surma z klasy 1 TLE, która zaprezentowała się nam w piosence z tekstów uczniowskich. Wszyscy zaangażowani uczniowie odegrali swoje role jak prawdziwi mistrzowie. Ich talent  w połączeniu
z osobowością był niezwykle ujmujący. To zaszczyt być nauczycielami tak wspaniałych uczniów. Złożyli oni tym samym najpiękniejszy dar dla nauczyciela.
Niezwykle poruszające okazało się przedstawienie pt. ZEGAR, w którym to krótka rozmowa ucznia z mistrzem,  przy udziale narratora, zatrzymała na chwilę czas.
Przesłanie tego opowiadania przypomniało zebranym, że  tajemnicą szczęścia jest umieć czasem przystanąć a spotkanie z refleksją jest dopełnieniem wszystkich podejmowanych aktywności. Podsumowaniem akademii była piękna myśl, że  nauczyciel – to przede wszystkim człowiek, a uczniowie często kochają nauczycieli nie tylko za to, czego ich nauczyli, ale za to, jakimi byli ludźmi. Akademia przebiegała w bardzo refleksyjnej i przyjaznej atmosferze. Wyjątkowa sceneria powstała przy współpracy z nauczycielami panią Hanną Gadzińską i panią Katarzyną Bielejewską. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu uczniów z klas 2LH, 2 Ek, 3 LŻ, 1 E4, którzy w różnych zakątkach szkoły wykonywali niezbędne szczegóły dekoracji. Dopełnieniem wyjątkowości tego, co działo się na scenie, była perfekcyjna obsługa techniczna – muzyka i światło – naszych szkolnych operatorów: Maksymiliana Chestkowskiego z klasy 3 Ż4 i Przemysława Tyszkiewicza z klasy 1 I4. Dostrzegliśmy na twarzach naszych „profesorów” wzruszenie i zamyślenie, dlatego jest nam szczególnie miło, że mogliśmy w tym wyjątkowym dniu sprawić naszym gościom możliwość przeżywania wyłącznie pięknych chwil.

„W codziennym życiu wyraźnie widać, że to nie szczęście czyni nas wdzięcznymi, lecz wdzięczność – szczęśliwymi.” [David Steindl-Rast]

Szanowni Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, życzymy raz jeszcze abyście w oczach swych uczniów zawsze byli Mistrzami, których mądrość, wrażliwość i cierpliwość  pozostanie na zawsze we wdzięcznej pamięci.

Organizatorzy:
Agnieszka Chestkowska
Magdalena Gmyrek
Sylwia Jasionek-Grzelak
Lucyna Kujat